سیستم های مدار بسته

اهداف و انواع سیستم مداربسته

نظارتی: سیستم های مداربسته نظارتی جهت کنترل تردد، کنترل کارکرد و مدیریت پرسنل یک مجموعه در طی ساعات فعالیت مجموعه نصب می شود.

حفاظتی: این نوع سیستم فقط در محیط پیرامونی، درب ورودی و خروجی و مناطق قابل نفوذ در مجموعه تعبییه می گردد و عمده نیاز به این سیستم در ساعات غیر فعال مجموعه خواهد بود از اینرو اکثر تجهیزات باید مناسب کار در نور کم و به صورت دید در شب در نظر گرفته شوند.

تلفیقی: به سادگی مشخص است که در صورت نیاز به کنترل و مدیریت پرسنل و حفظ امنیت مجموعه سیستم ها به صورت نظارتی حفاظتی یا تلفیقی نصب می گردد که متداول ترین نوع سیستم های مداربسته می باشند.

 

انواع و ساختار سیستم های نظارت تصویری مداربسته

 

سیستم مداربسته آنالوگ

سیستم های متداول در بازار سیستم های آنالوگ می باشند. در این سیستم ها دوربین ها توسط کابل کواکسیال از هر دوربین به دستگاهDVR به صورت مجزا متصل شده و دستگاه کار تبدیل سیگنال های انتقالی به تصاویر دیجیتالی را انجام داده و پس از تبدیل، نمایش و در صورت نیاز ضبط می کنند.

برق در این سیستم ها به صورت مستقیم برای هر یک یا هر چند دوربین متناسب با متراژ، فاصله و نوع کابل برق می باشد.
مثال: در صورت وجود ۱دوربین از کابلی با ضخامت ۰٫۵میلیمتر می توان استفاده کرد و ولتاژ ۱۲را از این طریق از منبع تغذیه به دوربین انتقال داد. در سیستم های با تعداد دوربین بالاتر می توان از یک کابل برق ۲میلیمتری برای انتقال برق ۲۲۰ولت به ۸دوربین استفاده کرد.

در این سیستم ها می توان از دوربین های آنالوگ متفاوت از شرکت های سازنده متفاوت بهره برد زیرا که تصاویر در دستگاهDVR پردازش شده و دوربین ها فقط سیگنال به دستگاه ارسال می کنند، بنابراین می توان به طور مثال در سیستمی با ۱۶دوربین، از ۱۶دوربین با ۱۶برند متفاوت استفاده کرد و در نهایت دستگاهی با برند متفاوت از دوربین ها نصب و متناسب با نیاز راه اندازی کرد.
تعداد کلی دوربین ها مشخص کننده تعداد ورودی و تعداد دستگاه های مورد نیاز می باشد.

دستگاه هایDVR عمدتآ با ۴، ۸و ۱۶کانال ورودی و در مواردی ۳۲کانال ورودی تصاویر را دارا می باشند. در صورت نیاز به ۲۳دوربین می بایست از ۲دستگاهDVR با ۱۶کانال ورودی استفاده کرد و یا در صورت هم مدل بودن دستگاه ها از یک دستگاه ۱۶و یک دستگاه ۸کانال استفاده کرد.

بسیاری از دستگاه هایDVR جدید به کاربر این امکان را می دهند که در صورت دارا بودن چندین دستگاهDVR در نهایت از طریق اتصال به شبکه کلیه تصاویر را به صورت واحد و بر روی یک نمایشگر مشاهده نمایند. انتقال تصاویر در سیستم های مداربسته آنالوگ به سادگی قابل اجراست و کاربر می تواند با اتصال دستگاهDVR به مودم و اینترنت، تصاویر زنده و یا ضبط شده سیستم خود را از هر کجا مشاهده و مدیریت نماید.

مزایای سیستم آنالوگ

·         گستردگی، تنوع و در دسترس بودن.

·         سهولت نصب و رفع عیب احتمالی.

·         هزینه بسیار پائین تجهیزات در مقایسه با دوربین های تحت شبکه.

·         سرویس و نگهداری ساده.

·         سهم بالای بازار.

ضعف سیستم آنالوگ

در سیستم های بزرگ با تعدد دوربین هزینه کابل کشی بسیار بالا و در موارد با دقت بالا کیفیت دوربین ها محدود می باشد.

سیستم نظارت تصویری تحت شبکه یا IP Based

در این سیستم دوربین توسط کابل شبکه به سوئیچ ها، کامپیوتر ها و یا نودها به شبکه موجود در مجموعه و یا شبکه ای جدید و اختصاصی راه اندازی شده برای سیستم متصل می شوند و این امر مراحل زیر ساختی شامل کابل کشی و اتصال تجهیزات را در مقایسه با سیستم آنالوگ به صورت چشمگیر کاهش می دهد.

دوربین ها پردازش تصاویر را انجام داده و دیتا های کد شده بر اساس پروتکل مشخصی برای هر نوع دوربین را از طریق کابل ارسال می کنند که این دیتا توسط دستگاهNVR و یا نرم افزار مربوط به دوربین شناسایی شده و به صورت تصاویر نمایش و یا ضبط می گردند.

بر خلاف سیستم های آنالوگ در سیستم های تحت شبکه می بایست از تجهیزات یک شرکت سازنده در کل سیستم استفاده شود زیرا که هر شرکت پروتکلی انحصاری برای کد کردن دیتای دوربین خود استفاده کرده و این امر سبب محدود شدن انتخاب نوع دوربین تحت شبکه می شود.

اساس کار سیستم نظارت تصویری تحت شبکه مشابه با سایر تجهیزات شبکه مانند کامپیوتر هاست و هر دوربین در داخل شبکه دارایIP یا شناسه اختصاصی می باشد که از طریق اینIP شناسایی شده و اطلاعات و تصاویر آن در دسترس قرار می گیرد.

برق در این سیستم های به دو نوع قابل اتصال است که در نوع اول عینآ مشابه سیستم آنالوگ بوده و در نوع دوم می توان برق مورد نیاز دوربین ها را نیز از طریق کابل شبکه استفاده شده برای انتقال دیتا به دوربین رسانید که این امر نیازمند آن است که دوربین دارایPoE باشد و همچنین سوئیچ های ما نیز امکان انتقالPoE را داشته باشند.

در صورت استفاده از نرم افزار برای مدیریت و ضبط تصاویر (اکثر دوربین های تحت شبکه همراه با نرم افزار ۱۶یا ۳۲کانال رایگان می باشند) تعداد دوربین ها متناسب با کانال های آزاد نرم افزار بوده و در صورت افزایش می بایست نرم افزار با کانال های بالاتری را خریداری کرد.

دستگاه هایNVR عملکردی مشابه دستگاه هایDVR داشته فقط از نظر تعداد کانال ورودی تنوع بیشتری داشته و متناسب با تعداد دوربین اکثرآ در دسترس می باشند. برخیNVR های موجود در بازار این امکان را فراهم می آورند که بتوان دوربین هایی با برند های متفاوت را به آن متصل کرد و بسیاری از پروتکل های شرکت های مطرح و دوربین های آن را در خود جای داده و جایگزین مناسبی در کلیه سیستم های نظارت تصویری تحت شبکه می باشند.

مزایای سیستم نظارت تصویری تحت شبکه

·         کاهش چشمگیر مقدار کابل کشی و زمان مورد نیاز.

·         امکانات مدیریتی بیشتر در سازمان های بزرگ.

·         وضوح تصاویر بالاتر در مقایسه با دوربین های آنالوگ.

ضعف سیستم تحت شبکه

قیمت چند برابری دوربین های تحت شبکه در مقایسه با دوربین های آنالوگ بزرگترین نقص سیستم های تحت شبکه فعلی می باشد.

 

انواع دوربین ها و موارد استفاده آن ها

 

دوربین های آنالوگ و دیجیتال هر دو به دسته بندی های زیر تقسیم میشوند:

 

دوربین های باکس، صنعتی یا استاندارد  

 

·         این دوربین ها با توجه به نام، استاندارد ترین دوربین جهت نصب در هر محلی می باشند، از نظر ظاهری عمدتآ مکعب مستطیل شکل بوده و بدون لنز فروخته می شوند (لنز توسط فروشنده و متناسب با محل نصب و زاویه مورد نیاز به خریدار پشنهاد می شود(

·         در صورت نیاز به نصب در فضاهای داخلی نیازمند پایه و در صورت نصب در فضاهای خارجی به کاور نیاز دارند.

 

موارد استفاده: در کلیه اماکنی که محل نصب دوربین محدودیت فیزیکی نداشته و می خواهیم زاوایای خاصی طبق نظر خریدار داشته یا زاویه دید مناسب از قبل مشخص نشده باشد و یا نیار به دوربین حساس تری جهت کنترل سوژه مشخصی صورت گیرد استفاده این این نوع دوربین پیشنهاد می شود. به صورت کلی این نوع در هرکجا قابل نصب می باشد.

 

دوربین های دام

·         دوربین دام یا گنبدی که به شکل گنبد یا نیم کروی هستند متناسب با ظاهر جهت نصب بر روی سقف طراحی شده و بنابرین در اماکن مسقف نصب می شوند.

·         دوربین های دام می توانند همراه با مادون قرمز برای دید در شب بوده یا قابلیت ضد ضربه داشته باشند برای نصب در محل هایی که ارتفاع سقف کوتاه باشد.

·         این نوع دوربین ها اکثرآ با لنز ثابت (زاویه دید ثابت) در دسترس بوده ولی مدل هایی با لنز متغییر جهت تغییر در زاویه دید مطلوب در هنگام نصب را دارا می باشند.

 

موارد استفاده: محل نصب این دوربین ها در اماکن مسقف مانند ادارات، شرکت ها، مدارس، بانک ها و … می باشد.

 

دوربین های دید در شب

·         دوربین های دید در شب به دوربین های دارای مادون قرمز اتلاق می گردند که از نظر ظاهری متفاوت بوده و لی عمدتآ به صورت استوانه ای شکل بوده و به صورت کامل همراه با لنز و پایه فروخته می شوند.

·         تفاوت دوربین های دید در شب در برد (متراژ) و زاویه مادون قرمز بوده و با لنز ثابت و متغییر در دسترس می باشند.

موارد استفاده: قابل نصب در کلیه فضاهای خارجی می باشند (به دلیل وجود مادون قرمز کلیه سازندگان این نوع دوربین ها را به صورت ضد آب می سازند جهت جلوگیری از انعکاس نور مادون قرمز به لنز دوربین)

 

 

دوربین گردان

·         دوربین های دارای قابلیت گردش در زوایای افقی و عمودی و همچنین زوم (بزرگنمایی) می باشند و به دو صورت داخلی و خارجی موجود می باشند.

·         تفاوت این دوربین ها در سرعت و زاویه گردش موتور دوربین و همچنین قابلیت بزرگنمایی آن ها می باشد و به طبع بزرگنمائی بیشتر یعنی قیمت بالاتر.

·         استفاده از این دوربین ها در اماکنی که دوربین های ثابت نصب شده امکان پوشش کامل و دقیق به خریدار نمی دهند و نیاز به نصب تعداد بالاتر از دوربین های ثابت می باشد توصیه می شود.

 

موارد استفاده: این دوربین ها می توانند جایگزین چندین دوربین ثابت بوده ولی استفاده از این دوربین ها بدون دوربین های ثابت توصیه نمی شود.

 

 

 

---------------------------------------------------------------------------------------------

سیستم های اعلام سرقت (دزدگیر)

 

 

کمپانی Teletek تولید کننده تجهیزات اعلام حریق و اعلام سرقت اروپایی با بالاترین تکنولوژی روز دنیا بوده و در بلغارستان واقع شده است . امروز با گذشت 20سال از تاسیس کمپانی Teletek، این کمپانی به منظور پاسخ گویی به نیازهای متفاوت مشتریان به تحقیق وطراحی سیستم های کامل و متنوع اعلام حریق و سرقت برای اماکن گوناگون پرداخته است و محصولات خود را به بیش از 50 کشور جهان صادر می کند . Teletek به جهت کیفیت محصولات و رضایتمندی مشتری مفتخر به دریافت گواهی ISO 9001:2000 می باشد.

دریافت کاتالوگ محصولات

 

-----------------------------------------------------------------------------------------

CLASSIC

کمپانی تولید کننده در سال 1362 در ایران تاسیس گردید و از تاریخ ثبت محصولات خود را با  نام  تجاری CLASSIC به بازار عرضه می کند. حوزه اصلی  فعالیت طراحی، تولید و توزیع سیستمهای حفاظتی می باشد.

تمامی مراحل طراحی محصولات شامل طراحی صنعتی بدنه، طراحی سخت افزار، نرم افزار و طراحی هایگرافیکی توسط نیروهای متخصص شرکت صورت می گیرد و همچنین کمپانی مجهز به تجهیزات پیشرفته کنترل کیفیت بوده و کیفیت کلیه محصولات تولیدی قبل ازخروج از کارخانه به طور کامل کنترل می شوند.

دریافت کاتالوگ محصولات Classic

 

-----------------------------------------------------------------------------------------

پر فروش ترین تجهیزات اعلام سرقت